Düzenlenmiş video
https://drive.google.com/file/d/1t2CLRcqhyHfef9a5ECiAKdeWXV4rOLNJ/view?usp=drivesdk
ÖĞRETMENİMİN BLOĞU
Bu blog fen bilimleri dersi ile ilgili çeşitli çalışmalar bulup, eğlenerek öğrenebileceğiniz bir ortam için oluşturulmuştur.
24 Mayıs 2018 Perşembe
STEM Uygulamalı Ders Planı
Hedef: 1. Merceklerin günlük yaşam ve teknolojideki kullanım alanlarına örnekler verir.
2. Ayna veya mercekleri kullanarak bir görüntüleme aracı tasarlar.
Stem disiplinine ait kazanım: Merceklerin özelliklerini kullanarak projeksiyon tasarlar.
Projeksiyonun tasarımında nelere dikkat ettiğini bilimsel bir dille vurgular.
Araç Gereçler: Farklı odak noktalarına sahip mercekler, merceklerin yerleştirileceği zemin, cisim, ışık kaynağı, ekran, mm'lik cetvel
Bilgi Temelli Hayat Problemi:
Senaryo: Milli takımın Dünya Kupası'nda finale kalması nedeniyle bu maç İstanbul ve Ankara meydanlarında dev ekranlardan yayınlanacaktır. Bunun için uygun niteliklere sahip projeksiyon tasarımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tasarımı başarılı olan gruba devlet projesinde destek verecektir.
Sınırlamalar:
Projeksiyonun avantajlı yönleri belirlenmelidir.
Dizaynı güzel olmalıdır.
5 km uzaklıktan görüntü net görülmelidir.
Derse Giriş:
Öğrencilere Dünya Kupası çeyrek finali maç özeti izletilir. Bu maçın hikayesi anlatılır. Öğrenciler 4 gruba ayrılır.
Deneme:
Öğrenciler bilgi temelli hayat problemi ile görevlendirilir. Öğretmen ekran ve projeksiyonun maketini yapmalarını esas ekran ve projeksiyonun boyutlarını oranlandırarak tasarımlarını gerçekleştirmelerini ister.
Destekleme:
Öğretmen öğrencilere tasarımlarının çizimlerini sunmalarını projelerini gerçekleştirirken tasarımlarının artı yönlerinden bahsetmelerini ister.
Derinleşme:
Öğrenciler projelerini tasarlar. Projenin sorunlarına çözüm bulan öğrenciler tespit edilir. İlgi alanlarına yönlendirilir.
Değerlendirme:
Öğrencilerden tasarımlarını sunmaları istenir. Tasarımların artı ve eksi yönleri vurgulanır. Öğretmen gruplara süreç değerlendirmesi yapar.En iyi tasarım seçilir ve sınıflara sunulur.
2. Ayna veya mercekleri kullanarak bir görüntüleme aracı tasarlar.
Stem disiplinine ait kazanım: Merceklerin özelliklerini kullanarak projeksiyon tasarlar.
Projeksiyonun tasarımında nelere dikkat ettiğini bilimsel bir dille vurgular.
Araç Gereçler: Farklı odak noktalarına sahip mercekler, merceklerin yerleştirileceği zemin, cisim, ışık kaynağı, ekran, mm'lik cetvel
Bilgi Temelli Hayat Problemi:
Senaryo: Milli takımın Dünya Kupası'nda finale kalması nedeniyle bu maç İstanbul ve Ankara meydanlarında dev ekranlardan yayınlanacaktır. Bunun için uygun niteliklere sahip projeksiyon tasarımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tasarımı başarılı olan gruba devlet projesinde destek verecektir.
Sınırlamalar:
Projeksiyonun avantajlı yönleri belirlenmelidir.
Dizaynı güzel olmalıdır.
5 km uzaklıktan görüntü net görülmelidir.
Derse Giriş:
Öğrencilere Dünya Kupası çeyrek finali maç özeti izletilir. Bu maçın hikayesi anlatılır. Öğrenciler 4 gruba ayrılır.
Deneme:
Öğrenciler bilgi temelli hayat problemi ile görevlendirilir. Öğretmen ekran ve projeksiyonun maketini yapmalarını esas ekran ve projeksiyonun boyutlarını oranlandırarak tasarımlarını gerçekleştirmelerini ister.
Destekleme:
Öğretmen öğrencilere tasarımlarının çizimlerini sunmalarını projelerini gerçekleştirirken tasarımlarının artı yönlerinden bahsetmelerini ister.
Derinleşme:
Öğrenciler projelerini tasarlar. Projenin sorunlarına çözüm bulan öğrenciler tespit edilir. İlgi alanlarına yönlendirilir.
Değerlendirme:
Öğrencilerden tasarımlarını sunmaları istenir. Tasarımların artı ve eksi yönleri vurgulanır. Öğretmen gruplara süreç değerlendirmesi yapar.En iyi tasarım seçilir ve sınıflara sunulur.
Mobil Uygulamalı Ders Planı
Dersin Adı: Fen Bilimleri
Sınıf: 6. Sınıf
Ünitenin Adı: Güneş Sistemi ve Tutulmalar/Dünya ve Evren
Konu: Güneş Sistemi
Önerilen Süre: 120 dk
Yöntem ve Teknikler: Tartışma Yöntemi, BDE Yöntemi, Beyin Fırtınası Tekniği, Soru-Cevap Tekniği
Araç Gereçler: Sınıftaki öğrenci sayısının dörtte biri kadar tablet, Solar Walk Lite uygulaması, Oyun hamuru, 5-6 adet pipet
Kazanımlar: 1.Güneş sistemindeki gezegenleri birbirleri ile karşılaştırır.
2. Güneş sistemindeki gezegenleri, Güneş’e yakınlıklarına göre sıralayarak bir model oluşturur.
3. Astreoid, göktaşı, meteor, gezegen kavramlarını ayırt eder.
Dikkat Çekme:
Öğretici öğrencilere "Aranızda hiç uzaya giden var mı? Gitmek isteyen var mı? Bugün birlikte uzay yolculuğuna çıkabiliriz korkmayın kemerlerimizi taktığımızda olası bir astreoid çarpmasından zarar almayız" der.
Keşfetme:
"Astreoid, göktaşı, meteor" kelimelerini bilip bilmediklerini sorar. Bildikleri gezegen isimlerini sorar.
Çocukları "Astreoid, göktaşı, meteor, gezegen" kelimelerini sırasıyla söyleterek dört gruba böler. Grupları astreoid, göktaşı, meteor, gezegen diye isimlendirir. Grupların ellerine grup isimlerinin ne anlama geldiği yazan kağıtları dağıtır ve Solar Walk 2 uygulamasını gruplara açtırır. "Çocuklar grup isimleriniz bu uygulamada bulunmaktadır. Bu cisimleri uygulamada bulalım ve uzayda biryolculuk yapalım. Bu yolculukta Güneş Dünya ve diğer gezegenler arasındaki uzaklık ve büyüklük karşılaştırması yapıp not edelim." der. Öğretici gruplar araştırmalarını bitirdikten sonra gruplara görevlendirildikleri cisimleri arkadaşlarına uzayda yol tarif edip buldurur.
Açıklama: Öğretici gezegenleri yanlış modelleyen grupları doğru şekilde düzenlemesi için süre tanır ve yardımcı olur.
Derinleştirme: Dünyanın Güneş'e uzak ve yakın olduğu durumlarda ne gibi sonuçlar olacağını, Dünya'nın Güneş'ten büyük ve şuan ki boyutundan daha küçük olduğu durumlarda neler olacağını tartışmalarını ister.
Değerlendirme:
Öğretici grupların notlarını kullanarak gezegenlerin Güneş'e göre yakınlıklarını, birbirlerine göre fiziksel özelliklerini ele alarak model hazırlamalarını ister.
Sınıf: 6. Sınıf
Ünitenin Adı: Güneş Sistemi ve Tutulmalar/Dünya ve Evren
Konu: Güneş Sistemi
Önerilen Süre: 120 dk
Yöntem ve Teknikler: Tartışma Yöntemi, BDE Yöntemi, Beyin Fırtınası Tekniği, Soru-Cevap Tekniği
Araç Gereçler: Sınıftaki öğrenci sayısının dörtte biri kadar tablet, Solar Walk Lite uygulaması, Oyun hamuru, 5-6 adet pipet
Kazanımlar: 1.Güneş sistemindeki gezegenleri birbirleri ile karşılaştırır.
2. Güneş sistemindeki gezegenleri, Güneş’e yakınlıklarına göre sıralayarak bir model oluşturur.
3. Astreoid, göktaşı, meteor, gezegen kavramlarını ayırt eder.
Dikkat Çekme:
Öğretici öğrencilere "Aranızda hiç uzaya giden var mı? Gitmek isteyen var mı? Bugün birlikte uzay yolculuğuna çıkabiliriz korkmayın kemerlerimizi taktığımızda olası bir astreoid çarpmasından zarar almayız" der.
Keşfetme:
"Astreoid, göktaşı, meteor" kelimelerini bilip bilmediklerini sorar. Bildikleri gezegen isimlerini sorar.
Çocukları "Astreoid, göktaşı, meteor, gezegen" kelimelerini sırasıyla söyleterek dört gruba böler. Grupları astreoid, göktaşı, meteor, gezegen diye isimlendirir. Grupların ellerine grup isimlerinin ne anlama geldiği yazan kağıtları dağıtır ve Solar Walk 2 uygulamasını gruplara açtırır. "Çocuklar grup isimleriniz bu uygulamada bulunmaktadır. Bu cisimleri uygulamada bulalım ve uzayda biryolculuk yapalım. Bu yolculukta Güneş Dünya ve diğer gezegenler arasındaki uzaklık ve büyüklük karşılaştırması yapıp not edelim." der. Öğretici gruplar araştırmalarını bitirdikten sonra gruplara görevlendirildikleri cisimleri arkadaşlarına uzayda yol tarif edip buldurur.
Açıklama: Öğretici gezegenleri yanlış modelleyen grupları doğru şekilde düzenlemesi için süre tanır ve yardımcı olur.
Derinleştirme: Dünyanın Güneş'e uzak ve yakın olduğu durumlarda ne gibi sonuçlar olacağını, Dünya'nın Güneş'ten büyük ve şuan ki boyutundan daha küçük olduğu durumlarda neler olacağını tartışmalarını ister.
Değerlendirme:
Öğretici grupların notlarını kullanarak gezegenlerin Güneş'e göre yakınlıklarını, birbirlerine göre fiziksel özelliklerini ele alarak model hazırlamalarını ister.
22 Mayıs 2018 Salı
20 Mayıs 2018 Pazar
Kaydol:
Yorumlar (Atom)
Video
Düzenlenmiş video https://drive.google.com/file/d/1t2CLRcqhyHfef9a5ECiAKdeWXV4rOLNJ/view?usp=drivesdk
-
Düzenlenmiş video https://drive.google.com/file/d/1t2CLRcqhyHfef9a5ECiAKdeWXV4rOLNJ/view?usp=drivesdk












